تبلیغات
كلمه میراث بشر است - قالی


ائتیمولوژی ( کؤک آراما - ریشه یابی ) كلمات

درباره وبلاگ:


آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


پیوندها:پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

قالی

نوشته شده توسط:ماحمیت سینماز
سه شنبه 3 خرداد 1390-12:41 ق.ظ

اتیمولوژی کلمه ی قالی

کلمه ی قالی در زبان ترکی  یا از کلمه ی قالین به معنای زمخت و ضخیم گرفته شده و یا از کلمه ی قالا ( از ریشه ی  قالماک ) به معنای مانا ، پایدار و ماندنی گرفته شده است  که به علت وجود پرز و ضخیم بودن به کلمه ی اول نزدیک تر است .

تاریخچه ی قالی ترکان  از جمله قشقایی های که قالی آن ها زبانزد عام و خاص وی باشد به چندین هزار سال پیش باز می گردد و از جمله قدیمی ترین قالی ها که بدست ترکا ن بافته شده قالی پازیریک می باشد که اکنون در یکی از موزه های معروف نگهداری می شود .

قالی درمیان قشقایی ها به دو گونه بافته می شود که ریز بافت آن  قالی ، قالیچه ، چنته ، خورجین و ... اطلاق می شود و نوع درشت بافت آن موسوم به گبه است که در نقش های مختلف بافته می شود . لازم به ذکر است که گبه قدمت چندانی ندارد و در دو دهه ی اخیر وارد ایل شده که بیشتر حکم  استعماری داشته و حقشقتا برای از بین بردن بافت قالی  و ... و از طرفی  فقط برای سود بردن  تاجران و  واسطه ها می باشد .

این کا نیز همانند از بین بردن نژاد اصیل میش قشقایی ها می باشد که انگلیسی های استعمار گر به کمک  نوکران خود در ایران ( خانواده ی منفور پهلوی ) نژاد آن را از بین بردند تا در دنیا رقیبی نداشته باشند .

اسم این نژاد گوسفندی قارا گؤل می باشد که انگلیسی با نقشه ای شوم می گفتند هرکسی پوست برره ی  این  نوع گوسفند را بیاورد معادل دو برابر خود  گوسفند به او پول خواهیم داد .

بدین ترتیب قشقایی ها هم  سریعا گوسفندان را می کشتند و به واسطه ها می دادند در اینجا سود کوتاه مدت را واسطه ها بردند و سود بلند مدت را انگلیسی ها . . . .

داستان گبه هم همانند داستان بالا استثماری بیش نبود و نتنها مردم  قشقایی هیچ سودی نبردند بلکه هویت فرهنگی خود را نیز با دستان خود از بین بردند و . . .

از جمله ی گبه هایی که در ایل قشقایی بافته می شود می توان  به نقش های زیر اشاره نمود : 

1 -   شیر گبه

2-   گۆل گبه

3 -  . . .

 قالی های ریز بافت عمدتا در بین شش بلوکی ها ، کشکولی ها و .... بافته می شود که از نقش های آن می توان به نقش های آت باشی ( کله اسبی ) ، ناظیم ( ناظم ) ، کیرمانی ( کرمانی ) ، محرمات و . . .  اشاره نمود .

{توضیح: البته به نظر من کلمه قالی از فعل قالماق گرفته شده است. قالی: ماندگار}دنبالک ها: سامان یولو 
تاریخ آخرین ویرایش:- -