تبلیغات
كلمه میراث بشر است - هوراند


ائتیمولوژی ( کؤک آراما - ریشه یابی ) كلمات

درباره وبلاگ:


آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


پیوندها:پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

هوراند

نوشته شده توسط:ماحمیت سینماز
یکشنبه 22 اسفند 1389-11:23 ق.ظ


ریشه واژه هوراند

هوراند یکی از شهرهای تاریخی استان آذربایجان شرقی که در منطقه قره داغ ( ارسباران ) و در بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش هوراند است.

جمعیت شهر هوراند در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۳٬۸۷۶ نفر بوده‌است که از این تعداد، ۱٬۹۴۶ نفر مرد و ۱٬۹۳۰ نفر زن بوده‌اند. هم‌چنین تعداد خانوارهای این شهر، ۹۰۷ خانوار بوده‌است.

در مورد ریشه این كلمه نظرات نختلفی ارائه شده است كه در ادامه مطلب می توانید مطالعه فرمایید. اما به نظر من این كلمه چنانچه اهالی تلفظ می كنند "هورات-horat" می تواند معنی مكان برآمدن خورشید معنی دهد.

هور+ آت (از فعل آتماق)

چنانچه در كلمه خراسان می بینیم و به احتمال زیاد خورآسان نیز خورآتان بوده كه به مرور زمان به خورآسان تبدیل گشته است. یعنی محل برآمدن خورشید.

همچنین تشابه لفظی و معنایی بین هورات و هوریت (HURIT) در زبان قبیله Algonquin سرخپوستان آمریكایی دیده می شود كه به معنی زیبا و جذاب استفاده می شود. گرچه خود این كلمه هوریت با هوروت تركی (هوروت-هوروت باخماق: زل زدن، چشم برنداشتن{به خاطر زیبایی}) می تواند یكی باشد.

جهت مطالعه سایر نظرات روی ادامه مطلب كلیك نمایید و یا لینك زیر را كلیك كنید.

http://www.horat.blogfa.com/post-1.aspx

 

درمورد ریشه واژه هوراند عقاید مختلفی وجود دارد افرادی بدون داشتن استدلال واقعی آن را فارسی و اکثرا آن را واژه ای ترکی میدانند همچنین گروهی نیز آنرا نه ترکی و نه فارسی میدانند.

اما من اینجا نظریات مختلف محققان رو برای شما آوردم و نتیجه گیری رو به عهده خودتان می گذارم.

بسیاری از محققان نامهای زیر را از یك ریشه میدانند:

اهر - هوری بره - هووای - هوراند - هریس - هومای - هورمان - و ...{ماسینما: هئرو (هئراب بستان آوا) و همچنین هیراب در استان مركزی؟ می تواند از این ریشه باشد.}

اول اینکه عده ای نام هوراند را برگرفته از قوم هوری میدانند

برای همین مقدمه ای از اقوام هوری باید گفته بشه :

در حدود قرن 17 ق . م دسته ای از اقوام ساکن قفقاز به آسیای صغیر مهاجرت کردند . این دسته که بعد ها هوری نامیده شدند ، نزدیک به دو قرن مهاجرتشان به طول انجامید . هوری ها بتدریج از آسیای صغیر به سمت جنوب ، قلمرو خود را گسترش دادند و سرانجام در سوریه و بین النهرین پیشروی کردند . هوری ها مردمی دامدار بودند و با حفظ سازمان قبیله ای خود بدون آنکه دارای حکومت مرکزی قدرتمندی باشند نواحی وسیعی از آسیای صغیر ، بین النهرین و سوریه را تصرف نمودند . آنچه که بیش از همه در پیروزیهای اولیه هوری ها نقش داشت این بود که آنان از اسب و ارابه در جنگها استفاده می کردند در حالیکه ساکنان بین النهرین هنوز از این وسایل استفاده شایانی نمی نمودند . همچنین هوری ها با تصرف نواحی شمال رودخانه فرات و تسلط بر راههای که در امتداد ساحل آن به بین النهرین و آسیای صغیر می رفت به آسانی می توانستند به تهاجمات خود ادامه دهند . در حدود 1500 ق . م گروهی از اشراف هوری با هم متحد شدند و شخصی به نام سودارنا را از میان خویش به پادشاهی برگزیدند . به دلیل نفوذ اشراف و قبایل ، سودارنا قدرت چندانی نداشت .دولتی که هوری ها بوجود آوردند دولت میتانی نام دارد . در قرن 14 ق . م دولت هیتی در مغرب دولت میتانی شروع به قدرت گرفتن نمود . بزودی روابط میتانی با این دولت به جنگ و جدال کشید . در طی این جنگ و جدال فرعون های مصر ، متحدان اصلی میتانی کمکی بدان ننمودند و در نتیجه دولت میتانی شکست خورد و پایتخت آن نیز به دست هیتی ها غارت گردید . سرانجام دولت میتانی با یورش آشوریها سقوط کرد هوری ها نیز همچون سومر، قوتتی ، لولویی ها و ... از آسیای میانه به آذربایجان كوچ كرده بودند. پایتخت هوری ها واشوقاننی، vushuganni در كنار رود هابور بود. زبان هوری ها با زبان اورارتوها از یك خانواده میباشند، اقوام لولوبی، قوتتی، هوری ها و ایلامیان از لحاظ نژادی و زبانی نزدیك به هم بودند.

در حوالی 1200-1400 ق . م اقوامی از هوری ها در داخل ایلام هم زندگی میكردند و به مقام شاهی هم رسیده بودند، برای مثال هور پاتیلا، خاندانی كه از لحاظ صدا و اسم از كلمه هوری مشتق شده است. صنعت، هنر و تمدن هوری شبیه تمدن و هنر سایر ملل التصاقی زبان منطقه بود. پروفسور "دایسون" در باره هوری ها تحقیقات خیلی وسیعی انجام داده است، در مورد جام طلایی پیدا شده در تپه حسنلو در سولدوز ( نقده ) مینویسد: این پیاله زرین نشانه ای از تاثیر هنر و صنعت هوری هااست، و در ساخت آن تاثیر شیوه هنری هوری ها به وضوح دیده می شود. هنر و صنعت هوری ها نه فقط بر دیگر ملل التصاقی زبان بلكه بر سایر ملل نیز تاثیر عمیقی گذاشته بود. » ( منبع اینترنتی ) . آقای دكتر توحید ملك زاده دیلمقانی در صفحة 261 كتاب « سلماس در سیر تاریخ و فرهنگ آذربایجان » می نویسد : « به استناد یافته های باستان شناسی ، حوری ها اولین قوم مشخّص صاحب دولت در آذربایجان بوده اند . اقوامی كه به زبان حوریانی از زیر گروه زبان های التصاقی ، هم خانواده با زبان تركی سخن می گفتند چهار هزار سال قبل ( هزاره دوم قبل از میلاد ) در آذربایجان ، آناطولی و شمال بین النهرین پراكنده بودند » . مرحوم پروفسور زهتابی هم در مورد زبان هوری ها می نویسد : « زبان هوریان هم التصاقی بوده و از این لحاظ با هیت ها و اورارتو ها و قوتی – لولوبی ها شباهت داشتند . قاعده های شناخته شده صرف زبان هوریان تقریبا عین زبان های تركی امروزی از جمله تركی آذری می باشد .» ( به نقل از كتاب : نگاهی نوین به تاریخ دیرین ترك های ایران ، محمد رحمانی فر ، ص 58)

  اما بحث دوم 

عده ای هم آورده اند : واژهٔ «هوراند»، از واژهٔ فارسی «اهوراوند» ساخته شده!! که در طول سالیان دراز به هوراند تبدیل شده‌است. گفته می‌شود که معنی واژهٔ اهوراوند، خدای زیبایی‌ها است که شاید به‌دلیل زیبایی کم‌نظیر این شهر، به این نام خوانده شده‌است.با توجه به واژه اهوراوند، می توان چنین استنباط کرد که آیین زردشت، قبل از ظهور اسلام، در این منطقه رواج داشته باشد. و نیز احتمال دارد که هور به معنی خورشید و «وند» پسوند محل و مکان می باشد و می توان آن را به معنی محل تابش خورشید و نور دانست. در حالی که زبان زرتشت فارسی نبوده که اهورا وند را فارسی معنی میکنند!!

  اما بحث سوم

عده ای نیز کلمه هوراند را تشکیل شده از دو جزء می دانند : هور + آند = هور که برگرفته از نام اقوام هوری هست و آند به معنی قسم هست پس هوراند به معنی قسم هوریها است.

 

منابع :

نگاهی نوین به تاریخ دیرین ترك های ایران ، محمد رحمانی فر ، ص 58

سلماس در سیر تاریخ و فرهنگ آذربایجان . دكتر توحید ملك زاده دیلمقانی صفحة 261 كتاب

کتاب ایران تورکلرینین اسکی تاریخی  ، پرفسور دکتر محمد تقی زهتابی

 تحقیقات پروفسور "دایسون"

دانشنامه ویکیپدیا

وبلاگ آقای انبازدنبالک ها: ریشه واژه هوراند  نام شناسی و ریشه واژه ها 
تاریخ آخرین ویرایش:- -